close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 października 2017

  W dniach 17-18 października 2017 r. Ambasada RP w Królestwie Belgii, wraz z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE i Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej, współorganizowała dwudniową sesję studyjną pt „Polish excellence for sustainable development of Bioeconomy in Europe” dedykowaną dla środowiska biznesowego i naukowego z obszaru biogospodarki.

  Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   

  W spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, którzy reprezentują instytucje mające realny wpływ na kształtowanie polityki badawczo-rozwojowej oraz wdrożeniowej sektora biogospodarki w Europie i w Polsce, m.in. Jerzy Buzek - Przewodniczący Komisji ITRE Parlamentu Europejskiego i Czesław Siekierski –  przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, Andrzej Grzyb z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w PE, a także przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej – Tomasz Calikowski.  W drugim dniu spotkania udział w wydarzeniu wzięła również podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Finansów, p. Jadwiga Emilewicz.


  Ze strony polskich firm w spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele:  KGHM Cuprum, Barlinek, Selena Labs, Biotrem, IZNAB, Maspex, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Bipromet, Biotechnika, Apeiron Synthesis, Food4Life, Biotrem oraz przedstawiciele polskich  uczelni i instytutów naukowych i badawczych.


  Integralną częścią spotkania była sesja poświęcona zaprezentowaniu potencjału innowacyjnego polskich firm i jednostek badawczych, osiągnięć i ciekawych propozycji projektowych w obszarze biogospodarki oraz nawiązaniu kontaktów z przedstawicielami europejskich (w tym belgijskich) instytucji i projektów B+R. W tym kontekście zorganizowane zostały spotkania brokerskie z przedstawicielami jednostek belgijskich aktywnych w sektorze bioekonomii, które mogą potencjalnie doprowadzić do stworzenia wspólnych konsorcjów projektowych i nawiązania bliższej współpracy naukowej.


  W dwu dniowym spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób.

   

  Jest to druga tego rodzaju inicjatywa organizowana w tym roku we współpracy z  KPK i SP UE w Brukseli. Pierwsza odbyła się w dniach 21-22.03 w siedzibie Ambasady RP w Brukseli  i dotyczyła przemysłów ICT/Big Data.

  DSC_0051
  DSC_0148
  DSC_0046

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: